Блог

Поради онколога МЦ «МЕДХАУЗ»

16 лют.

Хто перебуває в групі ризику? Що варто робити, щоб зменшити ризик захворювання на рак?

Розповідає лікар-онколог МЦ «МЕДХАУЗ» Тетяна Крук.

Чоловіки та жінки зазвичай хворіють на різні види раку. Серед чоловіків найбільш поширеними онкозахворюваннями є рак трахеї, бронхів, легень, передміхурової залози, шлунка. У жінок перше місце посідає онкологія молочної залози, далі - рак тіла матки, ободової кишки, шийки матки, яєчників. 

ПРОФІЛАКТИКА РАКУ

Найперше Тетяна Крук наголошує  на веденні здорового способу життя. А це правильне харчування, зменшення вживання алкоголю, відмова від куріння, регулярні заняття спортом. Такі  правила  мають вагомий вплив на якість життя людини.

Профілактика, яка допоможе знизити ризик захворюваності, поділяється на:

  • первинну – це вакцинація та 
  • вторинну – рання діагностика раку і скринінг.

Рання діагностика означає раннє виявлення злоякісних новоутворень у пацієнтів з уже наявними симптомами. Завдяки своєчасній діагностиці рак можна виявити на потенційно виліковній стадії.

Скринінг – це обстеження здорового населення, яке дозволяє виявити онкологічне захворювання на ранніх стадіях ще до появи симптомів.

 Цінні поради щодо раку шийки матки: щоб знизити смертність від раку шийки матки, проводиться вакцинація від вірусу папіломи людини, який сприяє розвитку цього онкологічного захворювання. Таке щеплення необхідно робити жінкам у віці від 9 до 26 років або до початку статевого життя. 

Що являє собою вакцина і як відбувається процес вакцинації? Вакцина не містить живого вірусу, але містить частинки його оболонки. Це важливо знати для розуміння того, що за жодних умов ця вакцина не може викликати захворювання. 

Після введення вакцини внутрішньом'язово ( в дельтовидний м'яз плеча),  в тканинах розвивається асептичне запалення і вироблення захисних антитіл, які залишаються в організмі протягом життя та захищають жіночий організм від вірусу папіломи. 

Схема вакцинації : 

1-ша ін'єкція,

через 1 місяць - 2-га ін'єкція 

через 6 місяців після 1-го — 3-тя ін'єкція

Втім це не означає, що після проведення вакцинації можна забути про проблему і не відвідувати лікаря. Регулярні огляди у гінеколога є обов’язковими.  

Починаючи з 30 років жінкам необхідно періодично відвідувати гінеколога і, попри відсутність симптомів, щороку проводити ПАП-тест. Ця рідинна цитологія вважається найбільш ефективною в скринінгу раку шийки матки.

Рак молочної залози

Проводячи скринінг молочної залози, можна виявити рак на ранніх стадіях.

З 40 років жінкам необхідно  разом з лікарем приймати рішення щодо регулярної мамографїї. Якщо онкологічне захворювання було у родичів першого ступеня споріднення (мами, сестри), тоді це обстеження необхідно проводити раніше. З 45 років всім жінкам щорічно слід робити мамографію.

Рак легенів

Цього року офіційно були введені скринінгові дослідження у курців для виявлення раку легенів. У високу групу ризику потрапляють люди, які протягом 30 років курять по одній пачці сигарет в день або 3 пачки в день протягом 10 років.

Таким пацієнтам у віці від 55 років необхідно робити низькодозову комп'ютерну томографію легень для завчасного виявлення симптомів раку.

Також курцям періодично потрібно робити профілактичну томографію.

Рак товстої кишки

Якщо у когось із родичів спостерігалися злоякісні або доброякісні пухлини товстої кишки, то є доцільність проводити тотальну колоноскопію у віці з 45-ти, кожні 5 років, а також щорічно робити тест на приховану кров в калі.

Рак передміхурової залози

Рутинний скринінг в цьому випадку не рекомендований. Однак пацієнтам з високої групи ризику ( якщо таке захворювання було у батька чи брата), починаючи з 45 років, необхідно регулярно відвідувати уролога і визначати в крові рівень онкомаркера передміхурової залози (простатспецифічний антиген).

Copyright © 2021 Медичний центр MEDHOUSE. Всі права захищені.