Блог

Синдром подразненого кишківника

10 трав.

Синдром подразненого кишківника — це поширене захворювання тонкого і товстого кишківника, яке проявляється болем у животі і порушенням ритму випорожнень, що не зумовлені органічними чи біохімічними змінами. Причина — невідома.

 

Синдром подразненого кишечника (СПК) належить до гастроентерологічних захворювань, але при цьому він тісно пов'язаний з емоційною сферою людини. Незважаючи на те, що причини СПК до кінця не вивчені, добре відомо, що в розвитку захворювання важливу роль відіграє нервова система. Синдром подразненого кишечника зустрічається у людей чутливих та вразливих, які близько приймають до серця життєві проблеми та негаразди. СПК відноситься до так званих функціональних захворювань шлунково-кишкового тракту. Це означає, що його симптоми не можуть бути пояснені якими-небудь структурними змінами органів або іншими порушеннями.  Але, зазвичай, скарги пацієнта – справжні, не видумані.

 Згідно з Римськими критеріями ІІІ, на основі домінуючих симптомів і вигляду калу вирізняють варіанти перебігу: з діареєю, з закрепом і змішаний. Спостерігається біль у животі — постійний або рецидивуючий, найчастіше у  лівому нижньому квадранті; може бути гострим, спастичним, але майже ніколи не будить вночі; посилюється після прийому їжі, зменшується після дефекації, є супутнім до більш рідких і частих випорожнень. При діареї стілець водянистий або напіврідкий (жирний), рідко — збільшеного об’єму; випорожнення часті з досить раптовим позивом, виникають після споживання їжі, нервового стресу і вранці. При закрепах частота випорожнень зменшена, кал твердий, грудкоподібний (або у вигляді твердих шматків), виділяється із зусиллям; після дефекації часто залишається відчуття неповного випорожнення. У деяких пацієнтів періоди діареї і закрепів чергуються. Для обох варіантів незначні за кількістю калу випорожнення є типовими. Інші симптоми, які можуть турбувати - це метеоризм (переважно суб’єктивний симптом), домішки слизу у калі, нудота, блювання і печія. При об’єктивному обстеженні суттєвих відхилень від норми не виявляється. У деяких пацієнтів відмічається пальпаторна чутливість над проекцією сигмоподібної кишки. У більшості пацієнтів скарги постійно повторюються, але хвороба має легкий перебіг і ніколи не призводить до кахексії або до інших серйозних наслідків. Стресові ситуації часто викликають загострення синдрому подразненого кишечника. Пацієнт стає «заручником» свого захворювання. Страх перед неприємними симптомами утримує від подорожей, публічних виступів, виконання складних задач на роботі і т.п. Тривога за своє здоров’я, викликана болями і дискомфортом в животі, тільки збільшує стрес, котрий, в свою чергу, підсилює прояви захворювання. В результаті формується «порочне коло». Синдром подразненого кишечника може мати тривалий перебіг, який характеризується періодами загострення і покращення стану пацієнта. Для діагностики призначають ряд діагностичних обстежень: загальний аналіз крові, СРБ і ШОЕ, біохімічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, аналіз калу, фіброколоноскопію.  Основним принципом лікування  є - дієтотерпія.

Гастроентеролог, дієтолог Медичного центру «Медхауз» Уляна Галіпчак рекомендує при проявах захворювання з діареєю, обмеження або повну заборону вживання свіжих овочів і фруктів з високим вмістом клітковини: огірки, капуста, яблука, гарбуз, буряк, виноград, кабачки, чорнослив, родзинки та курага. Також не можна вживати кисло-молочні продукти, здобу, чорний хліб. При закрепах слід виключити каву, шоколад, чай, квасолю, капусту, горох. Навпаки, необхідно харчуватися свіжими овочами та фруктами, вареними яйцями, холодними супами, рибою та м’ясом, кисло-молочними продуктами. З дієтою додатково рекомендовані медичні препарати до покращення стану пацієнта, а також модифікація способу життя. В будь-якому випадку захворювання не прогресує з часом, не перетворюється в рак або запальні процеси, не несе загрози життю. При цьому необхідно пам’ятати, що симптоми СПК дуже схожі на розповсюджені ознаки інших гастроентерологічних патологій. Дуже важливо своєчасно звернутися до лікаря, щоб не пропустити більш небезпечні захворювання.

Copyright © 2021 Медичний центр MEDHOUSE. Всі права захищені.