Блог

Ультразвукове дослідження під час вагітності

08 трав.

Що таке ультразвукове дослідження під час вагітності?

Ультразвукове дослідження  під час вагітності - це метод, який використовує високочастотні звукові хвилі для зображення дитини, що розвивається, а також репродуктивних органів матері.

Звукові хвилі виходять за межі людського слуху. З датчика або зонда, розміщеного глибоко всередині піхви (на початку вагітності) або на поверхні живота (другий і третій триместри), звукові хвилі випромінюються мільйонами циклів в секунду. Зображення ехо-хвиль створює картину з різних поверхонь від рідини і м'яких тканин до скелету. Сучасні апарати мають вищу інтенсивність енергії ультразвуку, ніж у порівнянні з попередніми десятиліттями. Середня кількість ультразвуків залежить від особливостей кожної вагітності та визначається строго за показаннями акушер-гінеколога, що Вас спостерігає протягом вагітності.

Ультразвукове дослідження, яке також часто називається сонограмою, може допомогти контролювати нормальний розвиток плода і проводити моніторинг будь-яких потенційних проблем.

У акушерстві використовуються такі ультразвукового дослідження:

Стандартне (трансабдомінальне) сканування. Стандартне сканування використовується через живіт.

Трансвагінальне ультразвукове дослідження. Використовується на ранніх термінах вагітності та для точної діагностики стану шийки матки.

Монітор стану плода. Включає доплерографію, біофізичний профіль плоду та ін. Використовується протягом вагітності і під час пологів для оцінки стану дитини і серця. Високий рівень впливу.

3-D Ультразвук. Для генерування 3-D зображень, як розвивається плід.

4-D або 3-D динамічний ультразвук. Використовує спеціально розроблені сканери для перегляду обличчя та рухів дитини.

Ехокардіографія плода. Використовує ультразвукові хвилі для оцінки серця дитини при підозрі на вроджені вади серця.

Покази для проведення ультразвукового дослідження під час вагітності

Під час вагітності ультразвук можна використовувати з різних причин. Ваш лікар може також назначити більше обстежень, якщо вони виявили проблему в попередньому ультразвуковому дослідженні або аналізі крові. Ультразвукові дослідження також можуть бути зроблені з немедичних причин, наприклад, для отримання зображень для батьків або для визначення статі дитини. Хоча ультразвукова технологія є безпечною як для матері, так і для дитини, лікарі не радять використовувати ультразвук, коли немає медичних показань.

Протягом першого триместру вагітності

У першому триместрі вагітності (від 1-го до 12-го тижня) можна зробити ультразвук для:

 • підтвердження вагітності
 • перевірити серцебиття плоду
 • визначити термін вагітності
 • перевірити на багатоплідність вагітності
 • оглядають стан плідного яйця, матку, яєчники і шийку матки
 • діагностують позаматкову вагітність (коли плід не прикріплюється до матки) чи викидень
 • діагностують будь-яку аномальну закладку плода.

Протягом другого і третього триместру вагітності

У другому триместрі (від 12 до 24 тижнів) і третьому триместрі (від 24 до 40 тижнів) можна зробити ультразвукове дослідження для:

 • спостереження за ростом і положенням плоду (поздовжнє, поперечне, головне або сідничне)
 • визначення статі дитини
 • підтвердити багатоплідність вагітності
 • оцінка стану плаценти, щоб визначити наявність проблем, таких як передлежання плаценти (коли плацента охоплює шийку матки) і відшарування плаценти (коли плацента відділяється від матки до пологів)
 • виявити наявність чи відсутність хромосомних аномалій (синдром Дауна та ін.) - зазвичай проводиться між 13 і 14 тижнями
 • перевірити наявність вроджених аномалій або вроджених вад на пізніших термінах
 • оцінювати плід за структурними порушеннями або проблемами кровотоку
 • контролювати рівні навколоплідних вод
 • визначити, чи плід отримує достатньо кисню
 • діагностувати проблеми з яєчниками або маткою, такі як пухлини вагітності
 • вимірюють довжину шийки матки
 • направлення на інші тести, такі як амніоцентез
 • підтверджують внутрішньоутробну смерть

Як підготуватися до ультразвукового дослідження?

Під час ультразвукового дослідження під час вагітності може знадобитися повний сечовий міхур, щоб отримати чітке зображення плода та репродуктивних органів. Ви повинні пити дві-три склянки води за годину до запланованого ультразвукового дослідження. Ви не повинні мочитися перед ультразвуковим дослідженням, щоб прийти до свого призначення з повним сечовим міхуром.

Що відбувається під час ультразвукового дослідження?

Під час дослідження Ви лягаєте на кушетку для обстеження. Лікар наносить спеціальний гель на ділянку живота і тазу. Гель на водній основі, тому він не залишає слідів на вашому одязі або шкірі і також не викликає подразнення. Гель допомагає правильно рухатися звуковими хвилями. Далі, лікар проводить обстеження за допомогою датчика та проводить вимірювання зображення на екрані.

Які ризики  під час ультразвукового дослідження?

Ультразвук став широко використовуваною процедурою, яка має потенціал для надання медичної інформації вагітним жінкам.

В даний час немає доказів того, що ультразвук шкідливий для розвитку плоду. Не знайдено жодних зв'язків між ультразвуком і вродженими вадами, раком у дитинстві або проблемами розвитку пізніше в житті. Однак рекомендується, щоб ультразвукові обстеження проводилися тільки з медичних причин кваліфікованими медичними працівниками. Доплерівське дослідження, особливо з вагінальним зондом, не повинне використовуватися в перші тижні, коли ваша дитина розвивається. Однак стандартне 2D вагінальне сканування абсолютно безпечне для Вас і Вашої дитини, і це стандартне пропозиція для раннього сканування. Необхідно уникати випадкового використання ультразвуку під час вагітності.

Copyright © 2021 Медичний центр MEDHOUSE. Всі права захищені.