Блог

Симптоми, що вказують на панкреатит. Лікування панкреатиту в Івано-Франківську.

13 янв

Нерегулярне харчування, переїдання, зловживання жирною їжею і алкоголем – всі ці фактори є причиною запалення підшлункової залози.
За останнє десятиріччя панкреатит значно помолодшав. Хвороба зустрічається аж в 3 рази частіше у молодих людей та підлітків, ніж раніше. Саме тому важливо знати, які симптоми вказують на захворювання, та вчасно його попередити.

Панкреатит – це запалення тканин підшлункової залози, яке супроводжується порушенням відтоку її секрету. Захворювання розвивається на фоні поганої прохідності вивідних проток при підвищеній активності ферментних систем.

До складу панкреатичного соку входять ферменти (біологічно активні речовини, свого роду, каталізатори хімічних реакцій під час травних процесів):

 • амілаза (розщеплює вуглеводи);
 • ліпаза (розщеплює жири);
 • трипсин та хімотрипсин (розщеплюють білки).

В нормі панкреатичний сік разом з ферментами має потрапляти до дванадцятипалої кишки (ДПК), де він приймає участь у травленні. Проте під час запального процесу панкреатичний сік не потрапляє в порожнину ДПК, а залишається в підшлунковій залозі, де руйнує її тканину. Це явище носить назву аутолізу (автопереварювання), яке лежить в основі формування панкреатиту.

Панкреатит буває гострим та хронічним.

Хронічний панкреатит

Хронічний панкреатит – це довготривале захворювання, яке має стадію загострення та ремісії. Характеризується утворенням багатьох вогнищ деструкції тканини органу. На фоні хронічного панкреатиту поступово знижується травна функція, розвивається зовнішня та внутрішньосекреторна недостатність.

Для хронічного панкреатиту характерні блювота та метеоризм. Позиви блювоти супроводжують фазу загострення, або виникають перед її початком. Блювота не приносить полегшення – це важливий симптом, який відрізняє хронічний панкреатит від інших хвороб.

Метеоризм проявляється неприємною відрижкою з гірким смаком. Відрижка є результатом утрудненого перетравлення їжі, через зниження ферментативної функції підшлункової залози. Загалом пацієнти скаржаться на рідкі випорожнення, втрату апетиту та зниження ваги.

Гострий панкреатит

Гострий панкреатит проявляється сильним оперізуючим болем, який важко коригується знеболювальними препаратами. На жаль, смертність від гострого панкреатиту залишається достатньо високою – 7-15%, не дивлячись на сучасні методи лікування. Залоза наче перетравлює саму себе: виникає некроз, а згодом приєднується вторинна гнійна інфекція, яка погіршує загальний стан пацієнта і загальний прогноз на одужання.

Причини панкреатиту

Існує дві ключових причини панкреатиту у жінок і чоловіків: зловживання спиртними напоями та ускладнення жовчнокам’яної хвороби.

В результаті інтоксикації організму продуктами розпаду алкоголю, відбувається деструктивне ураження тканин підшлункової.

Жовчнокам’яна хвороба провокує запалення, яке стає ключовим джерелом проникнення інфекційних агентів в залозу через жовчні протоки.

При цьому існує цілий ряд факторів, що провокують захворювання: прийом ряду медикаментів, стійке підвищення іонів кальцію в крові, гіпертригліцеринемія.

Симптоми панкреатиту можуть різнитися, залежно від стадії процесу та ступеню тяжкості захворювання. Серед них виділяють:

 • Панкреатичну коліку – гострий біль, який триває перші 3 дні, має оперізуючий характер, відчувається у верхніх відділах живота, лопатках, ключицях. Поступово болісні відчуття знижуються.
 • Блювоту – багаторазову, яка не приносить полегшення. Виникає на початку захворювання, разом з коліками, або пізніше.
 • Тахікардію – виникає на фоні загальної інтоксикації організму.
 • Підвищену температуру – з третього дня (або пізніше, інколи раніше). Чим вища температура, тим сильніше уражена підшлункова залоза.
 • Здуття живота – може бути в початковий період, інколи поєднується із запором, метеоризмом. На пізніх стадіях панкреатиту може вказувати на перитоніт.

Отже, при гострому, реактивному або загостренню панкреатиту пацієнт відчуває сильний оперізуючий біль. Його загальний стан погіршується, а температура тіла збільшується, що вказує на прогресування деструкції тканин залози.

До чого призводить запалення підшлункової залози?

Як правило, травні ферменти не стають активними, поки вони не досягають тонкої кишки, де вони починають перетравлювати їжу. Але при запаленні підшлункової залози, ці ферменти стають активними всередині підшлункової залози і починають «переварювати» саму підшлункову залозу.

Діагностика панкреатиту в Івано-Франківську

Для діагностики панкреатиту лікар:

 • проводить огляд пацієнта;
 • збирає скарги;
 • призначає лабораторні аналізи крові та сечі;
 • проводить УЗД підшлункової залози;
 • в деяких випадках виконує діагностичну пункцію черевної стінки, лапароскопію, ФГДС.

Інколи лікарі додатково направляють на МРТ чи КТ, а також рентгенографію легень, шлунка. Це необхідно для встановлення діагнозу та призначення адекватного лікування.

Лікування панкреатиту в Івано-Франківську

Перед тим, як лікувати панкреатит необхідно діагностувати його форму.

Лікування гострого панкреатиту спрямоване на те, щоб допомогти контролювати стан, полегшити симптоми. Зазвичай гострий панкреатит передбачає госпіталізацію та часом може використовуватися хірургічне втручання. Операції проводяться з метою видалення гнійних ускладнень, необоротних патологічних змін в тканинах залози, кісти, при обструкції жовчних проток, а також інших важких патологіях. Хронічна форма передбачає консервативну терапію і призначення дієти. Паралельно проводиться симптоматична терапія, усувається запальний процес, виконується детоксикація, відновлюється нормальна функція травної системи.

Copyright © 2024 Медичний центр MEDHOUSE. Всі права захищені.