Блог

Чи знаєте ви, що таке вагініт?

01 янв

Найчастіша проблема, яка пов’язана з дискомфортом, і з якою жінки звертаються до гінеколога – це вагініт.

Дане захворювання впливає на якість інтимного життя та самопочуття жінки в цілому. Запущений вагініт нерідко призводить до ускладнень, від впливу на менструальний цикл до безпліддя.

Вагініт (або кольпіт) – це запалення піхви. Найчастіше кольпіт розвивається вторинно: запальний процес поширюється на піхву з шийки матки або з вульви.

Зазвичай, піхва статевозрілих жінок захищена від інфекцій її середовищем (з середнім рН близько 4). Однак захисний механізм може руйнуватися, наприклад, через дії антибіотиків, дефіциту естрогенів, цукрового діабету.

Пусковим механізмом виникнення кольпіту служить ослаблений захист слизової оболонки піхви. Саме тому захворювання частіше зустрічається у жінок з гормональними порушеннями. Основна найбільш часта і реальна причина – це порушення внутрішньої флори піхви, запалення епітелію його слизової оболонки через потрапляння чужорідної флори: бактерій, вірусів, грибів.

Іншими причинами запального процесу стають бацили (гонокок у разі гонореї), протозої (вагінальні трихомонади), дріжджі (Сandida Albicans) і т.д. Ці організми можуть «добиратися» до піхви статевим шляхом та за допомогою гігієнічних тампонів і мастурбації. Недостатня особиста гігієна також може стати причиною запалення.

Симптоми вагініту, які не варто ігнорувати

Основною ознакою кольпіту є поява аномальних виділень з піхви, печіння та свербіж статевих органів, часте сечовипускання.

Також важливими симптомами є незвичні виділення, що варіюються залежно від патології - сирні, пінисті, гнійні або водянисті. Виділення можуть бути рясніші, ніж зазвичай, відзначатися не тільки консистенцією, а й запахом, який нерідко кислуватий. Вони також супроводжуються свербінням і печінням, інтенсивність яких збільшується при русі. При цьому нерідко спостерігається підвищення дратівливості та нервозності. Для вагініту характерна поява болю, що посилюється при сечовипусканні, статевому акті. Рідко може спостерігатися підвищення температури. Може з'являтися набряк, почервоніння.

Важливо знати, що при хронічній формі захворювання ознаки нерідко стають менш вираженими. При настанні різних чинників, які сприятливі для розвитку захворювання, симптоми можуть знову ставати інтенсивними і яскраво вираженими.

Діагностика

Вагініт діагностується на підставі збору анамнезу, огляду та лабораторного обстеження.

При діагностиці вагініту лікар звертає увагу на стан слизової піхви, на виділення, їх колір, консистенцію, кількість.

Лікування

Прогноз щодо лікування вагініту загалом позитивний: здебільшого хворі виліковуються. Проте повторні піхвові інфекції можуть призвести до хронічних подразнень та рубців, які, своєю чергою, можуть спричинити сексуальну дисфункцію.

Хронічні інфекції піхви можуть полегшити зараження різними статевими захворюваннями, зокрема ВІЛ. Безпечний секс і консультування з ІПСШ (інфекцій, що передаються статевим шляхом) можуть допомогти знизити рівень реінфекції. Іноді пацієнтки помилково вважають, що мають вагініт, тоді як його немає, що може призвести до непотрібного лікування. Тому лікування однозначно лікар призначає після обстеження.

За несвоєчасного або неправильного лікування кольпіту виникають ускладнення з боку інших відділів статевої системи. У процес залучаються яєчники, фаллопієві труби та матка. Їх запалення порушує менструальний цикл і репродуктивну функцію, призводить до безпліддя. Дисплазія шийки матки, лейоміома або ендометрит у багатьох випадках є наслідками інфекцій статевої системи.

Але головна небезпека виникає при вагітності. Пацієнтки з кольпітом мають високий ризик самовільних абортів. Це пояснюється тим, що мікроорганізми призводять до плацентарної недостатності й можуть інфікувати навколоплідну рідину. Під час пологів можливий розрив м’яких тканин родового каналу, оскільки слизові запалені та набряклі.

Будь-яка з форм кольпіту – причина для візиту до гінеколога. Самолікування у цьому випадку – це прямий шлях до хронічного протікання хвороби.

У Медичному центрі "Медхауз" в Івано-Франківську працюють досвідчені спеціалісти, що швидко діагностують та ефективно вилікують ваше захворювання.

Copyright © 2023 Медичний центр MEDHOUSE. Всі права захищені.