Блог

Лікування онкодерматологічних новоутворів радіоскальпелем (сургітрон) в Івано-Франківську

05 квіт.

Шкіра в силу особливостей будови та широти фізіологічних функцій є надзвичайно вразливою, і за різноманітністю патологічних процесів перевершує усі інші органи людського організму. Особливе місце в патології шкіри посідають онкологічні захворювання, які можуть бути доброякісними і злоякісними.

Доцент кафедри онкології Івано-Франківського національного медичного університету, кандидат медичних наук, онкохірург вищої категорії Костишин Іван Данилович

Доброякісні пухлини шкіри – це велика та різноманітна за своїм походженням група пухлин. Виділяють дві групи передпухлинних станів: факультативні, з яких  злоякісні пухлини розвиваються рідко і облігатні, які завжди переходять у злоякісні пухлини.

Рак шкіри - друга за поширенням (після раку легень у чоловіків і раку молочної залози у жінок) злоякісна патологія в Україні.

У більшості хворих (до 90%) онкодерматологічні захворювання локалізуються в ділянці обличчя, волосистої частини голови та шиї, які постійно піддаються дії різноманітних метеорологічних і ультрафіолетових впливів. Шкіра обличчя є відкритою і найважливішою косметичною зоною. Слід пам’ятати про найбільш злоякісну пухлину шкіри – меланому, яка розвивається в основному з невусів (родимок).

Родимки є майже у всіх людей. Вони з'являються і практично ніколи не зникають. Бувають "добрі" родимки і "погані". Причому, іноді "добрі" можуть перероджуватися в "погані".  Для того, щоб уберегти себе від переродження невусів, а також визначити, які з них краще видалити, слід звернутися до дерматолога або онколога. Невуси мають здатність перероджуватися в найбільш злоякісну пухлину людини – меланому. Захворюваність меланоми становить 24 випадки на 100 тис. населення. Прогноз (виживаність) при меланомі поганий і залежить від стадії. Форми росту, локалізації. Особливостей гормонального балансу, імунного стану організму і екологічної ситуації.

Основним методом профілактики виникнення злоякісних пухлин шкіри є видалення передракових утворів.

Дефекти шкіри завжди приносять багато переживань і турбот тим, кому не пощастило їх мати. Особливо, якщо ці дефекти на обличчі.

Багато людей з дня у день відкладають візит до лікаря, намагаючись відтермінувати, або ж зовсім уникнути оперативного втручання. Така поведінка неправильна. Страшну хворобу набагато легше попередити, аніж вилікувати.

Видалення утворів шкіри проводять з косметологічних або онкологічних причин. У будь-якому випадку видалену тканину необхідно відправити на гістологічне дослідження, щоб визначити доброякісність або злоякісність утворення.

Існує кілька методів видалення шкірних новоутворів. Великі родимки на шкірі найчастіше видаляють хірургічним методом за допомогою скальпеля, після чого накладають шви. Операція проводиться під місцевим знеболенням. Після втручання на шкірі можуть залишитись більш-менш помітні сліди.

Кріодеструкція (видалення рідким азотом) також не завжди призводить до бажаного результату. Іноді навіть кваліфікованому фахівцю складно тримати під контролем глибину і ступінь впливу рідкого азоту. Тому велика ймовірність неповного видалення новоутворень шкіри.

Електрокоагуляція – це спосіб видалення родимок за допомогою невеликої петлі, яка розігрівається до високої температури під впливом струму. Видалену пухлину відправляють на гістологічне дослідження. Проте після процедури можуть залишитися невеликі рубці.

Родимки видаляють також за допомогою високоенергетичного лазера. Промінь впливає тільки на меланоцити, тому здорова тканина не пошкоджується. Видалення лазером дає хороший косметичний результат. Це безконтактний метод, тому можливість інфікування виключена. Слід зазначити, що отримати матеріал для гістологічного дослідження в цьому випадку - досить важко, практично не реально.

Для лікування онкодерматологічних хворих медичним центром «Медхауз» широко використовується радіохвильова хірургія – радіо- скальпель «dr. Oppel».

 

Сургітрон
Сургітрон

 

Радіохвильова хірургія – це унікальний безконтактний метод видалення різних шкірних новоутворень на обличчі й тілі за допомогою радіохвиль високої частоти (3,8-4,0 мегагерц). Ефект, за допомогою якого розділяються, точніше «розсуваються» тканини, досягається за рахунок особливої радіохвилі. Високочастотна енергія концентрується на кінчику "активного" електрода. При цьому безпосередній контакт електрода з тканинами відсутній – методика повністю безконтактна і цим досягається абсолютна стерильність. Електрод не торкається поверхонь папілом, ангіом і родимок – виключається контактний спосіб зараження, на відміну від інших приладів для видалення. Електрод не нагрівається, а значить не ушкоджує навколишні тканини і не викликає опікової травми, а отже створюються умови для загоєння без утворення рубця. Крім цього, техніка радіохірургії повністю виключає хворобливі скорочення м'язів або подразнення чутливих нервових закінчень (ефект Фарадея).

Радіохвильова хірургія радикально відрізняється від каутеризації (видалення за допомогою «спалювання»), при якій пошкодження навколишніх тканин може бути порівняне з опіком 2-3-го ступеня. Тканинні пошкодження при дії радіохвиль в кілька сотень разів менше, ніж при використанні будь-якого іншого електрохірургічного інструменту.

Розміри зон тканинних ушкоджень при дії різними випромінювачами (в мм)

 

Дія і час

Зона коагуляційного некрозу

Зона парабіозу

Зона ушкодженого эпітелію

  Радіохвиля

1 доба

0.13

0.09

0.04

3 доба

0.18

0.08

0.24

  Ультразвук

1 доба

1.09

0.65

1.13

3 доба

0.99

0.53

1.02

  Лазер

1 доба

1.40

0.67

1.20

3 доба

1.46

0.38

1.14

 

Переваги радіохірургічного лікування:

 • Практично безкровне операційне поле за рахунок коагуляції кровоносних судин;
 • Отримання практично непошкодженої тканини, придатної для морфологічного дослідження;
 • Мінімальна післяопераційна біль за рахунок коагуляції нервових закінчень у рані;
 • Не відбувається обвуглювання тканин, тому не утворюється чорний струп, під яким накопичується патогенна мікрофлора;
 • Фібринні плівки відторгаються на 10 добу, що супроводжується незначними сукровичними виділеннями. Кровотеч, які в 15-30% випадків мають місце при відторгненні струпа після електрохірургічного висічення, не спостерігається;
 • Значне скорочення післяопераційного періоду за рахунок прискореної епітелізації рани;
 • Безрубцеве загоєння рани;
 • Гарний косметичний ефект.

Застосування радіоскальпеля практично не має аналогів за ефективністю і дозволяє проводити операції в амбулаторних умовах  під місцевою анестезією.

Сфери застосування:

 • Невуси;
 • Бородавки;
 • Кондиломи;
 • Гранульоми;
 • Старечі і себорейні кератози;
 • Телеангіоектазія (судинні зірочки);
 • Папіломи;
 • Лейкоплакії;
 • Кератоакантоми, шкірний ріг, хронічні тріщини нижньої губи;
 • Раки шкіри на ранніх стадіях;
 • Папіломи та інші передракові стани.

Чому папіломи слід видаляти невідкладно? Тому що це вірусне захворювання і передається контактним шляхом, наприклад від людини до людини, чи просто розноситься губкою для миття по всьому тілу. Одна маленька папілома може перетворитися на серйозну проблему. 

Незважаючи на безпеку використання приладу "dr. Oppel", протипоказання для лікування з його допомогою все-таки є. "dr. Oppel" заборонено використовувати при вагітності, а також при таких проблемах зі здоров'ям як:

 • Запальні процеси в гострій стадії;
 • Легенево-серцева недостатність в стадії декомпенсації;
 • Гострі інфекційні захворювання;
 • Хронічний гепатит у стадії декомпенсації;
 • Цукровий діабет у стадії декомпенсації;
 • Наявність у пацієнта кардіостимулятора;
 • Глаукома;
 • Епілепсія.

Рекомендації по догляду за раною після видалення новоутворень шкіри за допомогою радіоножа:

 • Після процедури видалення необхідно утриматися від перебування на сонці протягом довгого часу;
 • При знаходженні на сонці необхідно закрити місце видалення від впливу променів, використовуючи спеціальні засоби;
 • Якщо відбулася зміна кольору на місці видалення або з'явилися якісь інші суттєві зміни, потрібно негайно звернутись за консультацією до лікаря;
 • Уникати в перші дні після процедури походів в баню, сауну, басейн, а також в солярій;
 • Необхідно обережно промацувати місце видалення на предмет появи ущільнення, а також візуально оглядати, чи немає патологічних розростань;
 • Після видалення утвору радіопетлею місце ураження не слід мочити протягом декількох днів;
 • Обробку шкіри слід проводити згідно рекомендацій лікаря.

Не відкладайте видалення родимок, бородавок і папілом на потім, і тим більше не допускайте жодних їхніх змін (колір, форма, розміри). Своєчасне видалення будь-яких утворень на вашій шкірі - це вірний шлях до здоров'я і краси!

Отримати більш детальну інформацію про радіохвильову хірургіююю, показання і протипоказання для проведення процедур, а також задати лікарям всі Ваші питання можна на очній консультації в медичному центрі «Медхауз».

Адреса: м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського 22А, медичний центр «Медхауз».
Тел.: +38 (050) 44-22-103; +38 (068) 44-22-103; 03042766103.
Copyright © 2021 Медичний центр MEDHOUSE. Всі права захищені.