Блог

СПК. Що таке синдром подразненого кишківника. Як його діагностувати та лікувати.

12 жовт.

Синдром подразненого кишківника – це захворювання, за якого в людини порушується робота шлунково-кишкового тракту, з’являються хронічний дискомфорт і біль у животі. Водночас причин для такого стану немає: усі органи здорові.

На цей синдром страждає 10–15% здорового населення планети, найчастіше це жінки. Але по допомогу до лікарів звертається лише третина. 

Для цього захворювання також характерний рецидивний або постійний біль у животі, часто він зосереджений довкола або нижче пупка. Рідше також може виникати нудота, здуття живота, домішки слизу в калі, а також слабкість і втома. 

А як виникає СПК?

При правильній роботі кишківника гладенькі м'язи його стінок знаходяться в здоровому тонусі, ритмічно скорочуючись і розслабляючись.

Під впливом деяких факторів (неправильне харчування, стрес, сидячий спосіб життя) тонус гладком'язових клітин порушується. Вони можуть виявитися в стані спазму і перестати працювати злагоджено.

Робота кишківника порушена, а значить, його вміст або не буде просуватися (запор), або почне рухатися занадто швидко (діарея). А ще цей стан часто супроводжується болючим болем в області кишківника, здуттям, метеоризмом, можливе виділення слизу при дефекації.

Іноді під симптомами СПК маскуються більш небезпечні захворювання, тому важливо не затягувати з обстеженням 

Ознаки та лікування синдрому подразненого кишківника.

Причини синдрому подразненого кишківника:

  • генетична схильність;
  • стресові ситуації;
  • гормональні зміни в організмі;
  • деякі ліки, зокрема антибіотики;
  • харчування: вживання у великих кількостях хліба і злаків, нерозчинної клітковини, шоколаду, цукрозамінника, продуктів з високим вмістом глютену, кофеїну, алкоголю і газованих напоїв, жирної їжі.

Важливу роль у виникненні та розвитку захворювання відіграють психоемоційні розлади.

Ознаки синдрому подразненого кишківника.

Існує три форми СПК: з перевагою діареї, закрепів або змішаний тип.

За першого типу в людини спостерігаються водянисті випорожнення, часто вони виникають зранку після сніданку або після нервового чи емоційного напруження. 

За другого типу в людини часті закрепи, після відвідин туалету може бути відчуття неповного спорожнення кишківника й «овечого» калу. 

За змішаної форми – закрепи чергуються з діареєю.

Найголовнішою ознакою синдрому подразненого кишківника є болі, дискомфорт у животі та порушення випорожнення. Часто в калі можна бачити велику кількість слизу. Спазм у різних відділах кишківника спостерігається непостійно і може змінювати місце в різні дні.

Діагностика синдрому подразненого кишківника.

Для цього проводять дослідження: загальний аналіз крові, біохімія крові, з обов'язковим визначенням електролітів і білкового складу, триразове дослідження калу на кишкову групу інфекцій, глистів та паразитів, дослідження калу на дисбактеріоз, імунограма, визначення рівня гормонів щитоподібної залози, фіброгастродуоденоскопія, іригоскопія, колоноскопія з біопсією, УЗД черевної порожнини та малого таза. Список важковимовний, немаленький і малоприємний, проте краще детально дослідити організм та знати, що за ними ховається, тому що вчасно не виявлений рак товстого кишківника, гіпо- або гіпертиреоз, хвороба Крона або лімфома значно гірше. А саме ці захворювання потрібно виключити, щоб можна було говорити просто про синдром подразненого кишківника.

Необхідно пам’ятати, що симптоми СПК дуже схожі на розповсюджені ознаки інших гастроентерологічних патологій. Дуже важливо своєчасно звернутися до лікаря, щоб не пропустити більш небезпечні захворювання. Головна діагностична задача при підозрі на СПК – виключити органічні причини скарг.

Для цього в МЦ «Медхауз»  проводяться всі необхідні процедури – гастроскопія, колоноскопія, УЗД органів черевної порожнини і т.д., а також лабораторні дослідження. Тільки після точного визначення діагнозу, лікар підбирає індивідуально для кожного пацієнта лікування, а також рекомендації по дієті і корекції способу життя.

Тільки комплексний підхід дозволяє допомогти пацієнту, який страждає синдромом подразненого кишківника. Не потрібно терпіти і жити з дискомфортом, СПК піддається лікуванню!

Copyright © 2021 Медичний центр MEDHOUSE. Всі права захищені.