Захворювання прямої кишки: діагностика, лікування та профілактика

Зважаючи на сучасний темп життя і раціон харчування, захворювання прямої кишки турбують дедалі більше людей. Не дивлячись на це,  як правило, до лікаря-проктолога пацієнти звертаються вже з задавненими процесами і ускладненнями. Проктологічні захворювання однаково уражають як чоловічий, так і жіночий організм. Без допомоги фахівця тут ніяк не обійтися! Адже чим швидше буде виявлене порушення, тим раніше можна призначити правильний курс лікування та усунути його.  Про проблеми прямої кишки, які часто хвилюють наше населення, сучасні методики їх лікування і правильну діагностику ми поспілкувалися із лікарем-проктологом медичного центру «Медхауз» Святославом Зюбаком.

     З якими скаргами найчастіше звертаються пацієнти до лікаря-проктолога?

     Найчастіше люди звертаються до лікаря при виникненні таких симптомів: больовий синдром, поява крові у калі та наявність утворів у ділянці прямої кишки. При огляді спеціаліст може розпізнати, яке захворювання викликало згадані скарги і при потребі провести детальне обстеження. В більшості випадків поява крові і больового синдрому під час дефекації, який не проходить впродовж кількох годин або й доби свідчить про анальну тріщину.

     Гострий тромбоз гемороїдальних вузлів або хронічний геморой найчастіше не викликають больового синдрому. Вони спричиняють появу крові, випадіння вузлів та свербіж. Тільки фахівець може поставити остаточний діагноз та обрати ефективне лікування.

     Буває таке, що пацієнти звертаються за допомогою до лікаря через біль в ділянці прямої кишки без об’єктивних на те причин. Це найчастіше свідчить про прокталгію.

     Проктити – запалення прямої кишки – ще одна причина, яка змушує хворих відвідати лікаря-проктолога.

     Не менш неприємним явищем є біль в ділянці куприка, тобто кокцигодонія. У більшості випадків це захворювання уражає жінок. Воно виникає внаслідок пологів крупним плодом, після падінь та ушкоджень куприка.

     Для деяких людей справжньою проблемою стають епітеліальні куприкові ходи  – вроджене захворювання, яке проявляється наявністю зовнішніх отворів у куприковій ділянці між сідницями, від яких ведуть ходи. Проблема цього захворювання в тому, що дані ходи мають здатність нагноюватися. Абсцедування створює для людини дискомфорт і вносить негативні корективи у її звичний спосіб життя. Симптомами нагноєння епітеліальних куприкових ходів є біль і набряки в міжсідничній зоні.

     Як проводиться діагностика цих захворювань?

     Діагностика геморою проводиться за допомогою огляду паранальної ділянки, пальцевого обстеження прямої кишки, аноскопії або ректороманоскопії.

     Аноскопія – це метод дослідження стану слизової оболонки прямої кишки пацієнта за допомогою аноскопа – спеціального пристрою. Ректороманоскопія – метод інструментального обстеження прямої кишки та кінцевого (дистального) відділу сигмоподібної кишки шляхом дослідження їх за допомогою ректоскопа, введеного через задній прохід. Ректороманоскопія є обов’язковим видом обстеження пацієнта, який звернувся за допомогою до проктолога, особливо при скаргах на кровотечі, виділенні слизу та гною із заднього проходу.

     За допомогою таких самих способів діагностики можна виявити і анальну тріщину.

     Проктит проходить з мінімальною кількістю скарг у хворих – постійні болі в ділянці прямої кишки, можливе виділення слизу з прямої кишки, рідше – поява крові. Він діагностується під час ендоскопічного обстеження.

     Прокталгію виявляють за допомогою комплексного обстеження в проктолога і невропатолога.

     Діагностика кокцигодинії здійснюється лікарем-проктологом, невропатологом чи вертебрологом і включає в себе огляд та рентген прямої кишки.

 

     За допомогою яких методик лікують захворювання прямої кишки у медичному центрі «Медхауз»?

     Перш ніж почати лікування, потрібно зняти запальний процес, якщо він наявний.

     При гострих тромбозах  спочатку проводять висічення запалених гемороїдальних вузлів невеликих розмірів, якщо ж вони великі, то є ризик розвитку кровотечі, тому спочатку проводять їх консервативне лікування з подальшим оперативним видаленням.

     Хронічний геморой підлягає малоінвазивному лікуванню. «Медхауз» може запропонувати такі ефективні методики боротьби з гемороєм: латексне лікування кільцями та дезартеризацію гемороїдальних вузлів.

     Латексне лікування кільцями – це безболісна процедура, яка проводиться за допомогою новітнього обладнання та дає хороший результат. Після її проведення у хворого появляється відчуття розпирання у ділянці прямої кишки та відчуття потягу да акту дефекації. За допомогою такої методики зменшують розміри гемороїдального вузла, а на його основу ставлять латексне кільце, яке пережимає потік крові до вузлика і він через декілька днів самостійно відмирає. Після цього у прямій кишці залишається невеликий рубчик.

     Дезартеризація гемороїдальних вузлів полягає у прошиванні артерій, які постачають кров у гемороїдальний вузол. Такий  сучасний високоефективний безопераційний метод лікування геморою дозволяє не просто прибрати вже існуючі вузли, але і запобігти появі нових.

     При запаленні прямої кишки хворому призначають мікроклізми, свічки та гімнастичні вправи.

     Крім того, у медичному центрі «Медхауз» проводять видалення поліпів прямої кишки та анального каналу. Дане захворювання проходить безсимптомно і виявляється тільки під час огляду у спеціаліста. Поліп – це доброякісна пухлина, яка має здатність перероджуватися у злоякісну. Часто пацієнти відмовляються від видалення поліпів, оскільки бояться цієї процедури, проте сучасні методи дозволяють зробити це швидко, ефективно і практично безболісно без будь-яких ускладнень у післяопераційному періоді. Тому в цьому випадку страхи пацієнтів не мають ніяких підстав. Видалення проводиться під місцевою анестезією за допомогою радіохвильового апарату.

     Позбутися такого неприємного явища як епітеліальні куприкові ходи  можна шляхом висічення їх, яке проводиться після розкриття та дренування гнійника із пластикою пошкодженої ділянки. У медичному центрі «Медхауз» наявні всі умови для проведення такого лікування.

     У більшості випадків за допомогою контрастування ходів вдається повністю виявити їх та видалити. Однак, рідко трапляється таке, що зв’язок між ходами втрачається і може залишитися невеликий рецедив. Захворювання здатне розвиватися і при неправильному догляді за ранами у післяопераційний період. Догляд здійснює тільки фахівець. Завдання пацієнта – на деякий час обмежити сідання і у рекомендований лікарем період вести малорухливий спосіб життя.

     Яка існує профілактика проктологічних захворювань?

     Для того, щоб не появилася анальна тріщина чи геморой потрібно дотримуватися кількох нескладних правил:

  • намагатися уникати закрепів;
  • повноцінно харчуватися;
  • вживати достатню кількість води;
  • вести активний спосіб життя.

     Людям, які більшість часу проводять у сидячому або стоячому положенні рекомендується щогодини робити п’ятихвилинну перерву і прогулятися по робочому приміщенні.

     Для того, щоб вчасно виявити виникнення онкологічних захворювань прямої кишки потрібно раз у рік проходити огляд у лікаря-уролога чоловікам та у гінеколога жінкам.