Травмування хребта дитини, можна оминути

Про які болячки можуть навіть не здогадуватись батьки школярів?! Все частіше до дитячого невролога звертаються діти зі скаргами на біль у спині та головну біль. З чим це пов’язано, нам допомогла розібратись дитячий невропатолог медичного центру «Medhouse»  Нагорняк Анна Дмитрівна.

Найчастіше проблеми зі здоров’ям дітей починаються вже у другому класі. Портфелі, які щодня повинні носити учні до школи занадто важкі. Так у другокласників, орієнтовна вага яких складає 20-22 кг, портфелі важать 4-5  кг, з допустимою вагою підйому в 2 кг. Для прикладу в п’ятикласників вага тіла коливається між 25 – 30 кг, в той час як шкільне приладдя важить 5-6 кг, по співвідношенню ваги на масу тіла, вона не повинна перевищувати 3 кг.

Дитячий невропатолог Анна Нагорняк, каже в таких випадках не допоможе навіть ортопедичний рюкзак, а з часом у дитини розвинеться сколіоз, кіфоз або брахіоцефальгія – головний біль та біль в плечовому поясі, який не потребує медикаментозного лікування, а корегується вправами та масажем. Причина, в тому, що лямки давлять на м’язи плечового пояса після чого нервові закінчення стискаються  з судинами, а самі м’язи стають спазмовані. В результаті це викликає біль у спині, якій супроводжується головним болем. Такі симптоми з’являються вже після першого місяця навчання.

Прийшовши до школи, та перед тим як іти додому, лікар радить, виконувати зарядку, адже так тіло дитини перейде у більш розслаблений стан, але найкраще було б зменшувати вагу портфелів. У Європі для прикладу, діти не носять книги до школи взагалі, адже у них облаштовані шафки в яких школярі зберігають все необхідне, у дома ж використовують онлайн підручники. Такий спосіб уберігає їх від травмування хребта. В Івано-Франківську є всього декілька навчальних закладів де практикують такий спосіб навчання.

Перші ознаки сколіозу діти не відчувають, тому діагностувати їх може тільки лікар. Біль у спині може з’явитися вже після 25 років, а виправити осанку в такому віці більш складно. Сколіоз спричиняє слабкість у спині, навіть прогулянка містом, каже фахівець, може викликати втому.

У дитячому віці сколіоз можна з легкістю корегувати за допомогою масажу, фізичних вправ, плавання – дає змогу зняти навантаження з хребта та кісток. Корисно також виконувати вправи на турніку, по 5-10 хвилин, що дня, при цьому не обов’язково підтягуватись, головне зауважує Анна Дмитрівна не зістрибувати з турніка, адже це може травмувати хребет. Також потрібно правильно облаштовувати робоче місце школяра, тобто під прямим кутом. При проявах сколіозу дітям варто читати книжки лежачи на животі на твердій поверхні спираючись на лікті. Така позиція допоможе відновити біомеханіку хребта.

Лікарі часто практикують методику кінезіотейпування, розповідає невропатолог Анна Нагорняк, на проблемні ділянки наклеюється спеціальний медичний пластир який утримує потрібне положення дитини. У складних випадках призначають ортопедичний корсет.