Основні причини виникнення геморою!

 Геморой – гіперплазія кавернозних тілець анального каналу внаслідок посиленого припливу в них артеріальної крові по завиткових артеріях і утрудненого відтоку венозної крові по кавернозних венах. Виникає внаслідок посиленого притоку артеріальної крові в кавернозні тільця та недостатнього відтоку венозної крові. Термін походить від грецьких слів “кров” і “течу”, що відображають основну клінічну ознаку захворювання; чітко визначає 2 провідних симптоми геморою: кровотечу і свербіж.
    Геморой – одне з найрозповсюдженіших захворювань людини, від якого страждає 10-15 % дорослого населення, а його питома вага серед захворювань прямої кишки становить 42 %. Чоловіки хворіють у 3-4 рази частіше, ніж жінки.
    Що ж приводить до виникнення геморою?
    Малорухливий спосіб життя. При активних рухах, наприклад, при ходьбі або бігу, за рахунок скорочення м’язів нижніх кінцівок кров інтенсивно перекачується знизу вгору, не застоюючись. Якщо ж людина мало рухається, добираючись на роботу і назад автомобілем, а вдома весь вільний час проводить,сидячи чи лежачи на дивані, то в малому тазу виникає застій, який рано чи пізно призведе до виникнення геморою. Тривале положення в стані сидячи або стоячи вкрай негативно позначаються на кровообігу. Також варто уникати тривалих статичних навантажень, які негативно відбиваються на роботі внутрішніх органів і стан хребта. У групі ризику – всі люди, які в силу своєї діяльності мало рухаються (програмісти, секретарі, оператори, офісні співробітники, водії), особи, чия робота пов’язана з необхідністю довго сидіти. Область промежини при цьому постійно нагрівається і перегрівається, що також сприяє розвитку захворювання.
    Важка фізична робота або підйом тягарів, не пов’язаний з роботою, – це часті причини захворювання. Важка фізична праця та підйом тягарів сприяє підвищенню внутрішньочеревного тиску та підсилює приплив крові до малого тазу і створює умови для застою крові та утворення гемороїдальних вузлів.
    Порушення стільця. Погана робота кишківника, пов’язана в тому числі і з низькою фізичною активністю, призводить до тривалої затримки калових мас у товстій кишці. При цьому вони ущільнюються і тиснуть на стінку кишки і на її судини, перекриваючи нормальний кровотік. А під час стільця, який трапляється рано чи пізно, щільні калові маси додатково травмують слизову, приводячи до утворення мікротріщин. Крім того, щоб «видавити» їх з себе, доводиться тужитися, що підсилює приплив крові до малого тазу та створює додаткові умови для виникнення геморою. Важка діарея – теж приводить до виникнення геморою.
    Неправильне харчування. Для нормальної роботи кишечника організм повинен отримувати достатню кількість рослинної клітковини і води. У раціоні нашого сучасника основу становить білкова їжа, але ніяк не овочі і фрукти, багаті цією самою клітковиною. Так і з водою не все в порядку. Більшість віддають перевагу чаєві, каві або сокам. Але саме вода розріджує калові маси, збільшуючи обсяг, роблячи їх більш м’якими і полегшує виведення з організму. Сучасна людина споживає у великій кількості гострі, пряні, мариновані, копчені продукти і алкоголь. Під впливом алкоголю кровонаповнення тазових вен збільшується, що в кінцевому резуьтаті, при сукупності факторів, призводить до розвитку захворювання. Варто відзначити, що чим міцніші напої вживає людина, тим більше збільшується ризик утворення вузлів.
    Якнайшвидший шлях до геморою – це хронічні закрепи. Сприяє закрепам нездорова їжа. З часом хронічні закрепи приводять до запалень прямої кишки і внутрішніх кровотеч. Для того щоб позбутися закрепів дуже важливо вживати здорову їжу. Продовжуючи тему закрепів, необхідно відзначити, що затримці калових мас у кишечнику сприяє хронічне зневоднення організму. Хронічне зневоднення веде до інтоксикації організму і надалі розвитку безлічі хронічних захворювань (у тому числі закрепів і геморою).
    Вагітність і пологи – вагомі причини захворювання у жінок. Під час вагітності у крові підвищується рівень гормону прогестерону, який знижує пружність стінок кровоносних судин. Кров застоюється в ногах і органах малого тазу, а відсутність руху провокує виникнення гемороїдальних вузлів. На певному терміні зростаюча матка починає тиснути на стінки малого тазу і на розташовані в ньому судини. Це призводить до посилення застою крові і появі гемороїдальних вузлів. Плюс млява робота кишківника, пов’язана зі зміною його іннервації при вагітності і призводить до закрепів. У малому тазі застій посилюється через підвищення внутрішньочеревного тиску при напруженні. Тому дуже часто геморой з’являється після пологів, навіть якщо при вагітності жінці вдалося його уникнути. Причинами геморою у дівчат і жінок іноді бувають хворобливі менструації.
    Викривлення хребта. При викривленому хребті порушується іннервація внутрішніх органів. Це стосується і органів малого тазу.
    Надмірна вага. Доведено прямий взаємозв’язок між ожирінням і схильністю до геморою.
    Місцеве подразнення слизової – клізми, проносні, анальний секс, надмірно інтенсивна гігієна ануса. Це призводить до механічних пошкоджень ануса і прямої кишки, стаючи безпосереднім фактором запального процесу.
    Спадковість також відіграє певну роль у виникненні геморою. У літературі описані випадки геморою в п’яти поколіннях поспіль. Мова йде про будову і міцності венозних судин і їх стінок. Саме тому при геморої лікарі часто виявляють і інші захворювання, пов’язані з патологією венозної системи, наприклад варикозне розширення вен нижніх кінцівок.
    Психологічні причини. Деякі фахівці виділяють серед факторів розвитку геморою і психологічні причини: вважається, що люди, які відчувають хронічний стрес, страждають від підвищеного психоемоційного напруження, також схильні до ризику отримати дане захворювання.
    Враховуючи реалії сучасного життя у більшості людей наявне поєднання кількох факторів ризику, що може спричинити виникнення геморою. Знайшовши кілька факторів у себе не варто одразу впадати у відчай – це ще не ознака, що ви обов’язково захворієте. З метою профілактики найкраще порадитись із лікарем-проктологом, що допоможе запобігти захворюванню чи підбере актуальне для вас лікування.

    Святослав ЗЮБАК,
    лікар проктолог, хірург медичного центру «Медхауз»