Обережно! Ботулізм!

За останні пів року в нашій країні було госпіталізовано понад 70 осіб із діагнозом ботулізм. Враховуючи те, що проти ботулінічної сироватки в Україні немає вже три роки і не рідко спостерігаються летальні випадки, життєво необхідно знати, що це за хвороба і як вберегти себе та рідних від зараження.

Отож, ботулізм – це інфекційне захворювання, що відноситься до харчових отруєнь і являє собою досить важке захворювання токсико-інфекційного характеру, особливості перебігу якого призводять до ураження нервової системи, спинного і довгастого мозку. Мікроорганізми, що викликають ботулізм, – суворі анаероби, тобто вони живуть без доступу кисню; найхарактерніша і найпідступніша їх властивість – здатність виробляти в анаеробних умовах токсини, які отрутою великої сили. Ботулотоксин – найсильніший з відомих науці органічних токсинів. Токсини виробляються при зростанні і розмноженні мікробів ботулізму в різних консервованих продуктах: рибі, шинці, а також в організмі людини і тварин. Захворювання виникає раптово після вживання не доброякісних продуктів: маринованих грибів і овочів, риби (в’яленої, соленої, копченої), м’ясних продуктів (шинки, ковбаси), овочевих і фруктових консервів, що готувалися в домашніх умовах і зберігалися при кімнатній температурі.

Токсин практично миттєво впливає на нервову систему і викликає сильне отруєння всього організму. Уже в перші години після інфікування хворий відчуває себе дуже ослабленим, його буде лихоманити, з’являється дискомфорт у шлунку.

Як правило, такі ознаки ботулізму проявляються одразу у всієї родини, які разом їли заражену ботулізмом їжу. На частку “сімейних” випадків припадає близько 38 % всіх випадків ботулізму.

При ботулізмі інкубаційний період (проміжок часу між моментом зараження і появою перших симптомів) триває від кількох годин до п’яти днів. Чим коротший інкубаційний період, тим важче протікає захворювання. При гострій фазі захворювання воно проявляється наступними симптомами:

– Біль в животі;

– Нудота;

– Діарея;

– Здуття живота, запор;

– Головний біль;

– Температура тіла підвищується й знижується через добу;

– Нездужання і загальна слабкість;

– Порушення в роботі серця;

Головними симптомами , які відрізняють ботулізм від харчового отруєння є:

Двоїння в очах, інші порушення зору;

Слабка реакція зіниць на світловий подразник;

Слабкість у м’язах, починається з потиличних. Хворий погано утримує голову вертикально;

Зміна тембру голосу;

Обличчя стає малоемоційним, схожим на маску;

Важко ковтати і висовувати язика;

Дихання поверхневе;

Млявість, при цьому чутливість зберігається;

Слизова ротової порожнини має яскраво-червоний колір;

Сухість у роті;

На корені язика накопичується слиз;

Якщо ці симптоми з’являються, необхідно негайно викликати швидку допомогу!

Для попередження ботулізму слід пам’ятати, що :

– зараження відбувається найчастіше при вживанні домашніх консерв або інших продуктів, заготовлених про запас при порушенні основних правил консервації. У домашніх умовах не можна робити баночні консерви (у герметично закритих банках) з м’яса, риби, грибів, деяких видів зелені і деяких овочів (морква, буряк). Ці продукти важко повністю відмити від дрібних частинок і спор збудників ботулізму, а режим теплової обробки в домашніх умовах – кип’ячення протягом 30 – 60 хвилин – не вбиває спори, які можуть залишитися після промивання початкових продуктів. Ці спори при зберіганні консервів проростуть і утворять сильний ботулінічний токсин;

– не можна купувати на ринку і споживати домашні консерви, гриби, солену, копчену і в’ялену рибу, приготовлену приватними особами в домашніх умовах, оскільки вони зазвичай не дотримують правил консервації риби . В’ялення і копчення в домашніх умовах не знищує спори збудників ботулізму, а, навпаки, сприяє їх проростанню і утворенню ботулотоксину.

Ботулотоксин не призводить до зміни кольору, запаху або смаку їжі, таким чином виявити наочно заражені продукти неможливо, тому вкрай важливо дотримуватися профілактичних заходів на випередження.

Діти особливо чутливі до ботулінічного токсину, слід бути дуже уважним, готуючи їм страви. Не можна давати дітям консервовані в домашніх умовах харчові продукти, не проварені перед вживанням. Особливо гриби, консерви з морквою, перцем, соки з моркви і томатів, що довго зберігалися. Щоб попередити ботулізм та запобігти кишковим захворюванням і харчовим отруєнням, особливо у дітей, слід вживати свіжоприготовані і добре проварені, термічно оброблені продукти.