Інфекції, що передаються статевим шляхом

Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) –це захворювання, які виникають в результаті незахищених статевих контактів. В наш час ІПСШ уже стали національною проблемою. Згідно з дослідженнями Міністерства охорони здоров’я України, щорічно з такою недугою за допомогою до лікарів звертається близько 400 хворих. Збудниками таких інфекцій є понад 30 різних мікроорганізмів, серед яких виділяють бактерії, віруси і грибки.

     Основні шляхи зараження ІПСШ

     Найчастіше захворювання передається статевим шляхом і при тілесному контакті з хворим. У зоні ризику перебувають ті люди, які починають жити статевим життям у дуже ранньому віці, часто змінюють сексуальних партнерів, недотримуються правил особистої гігієни, практикують випадкові та швидкоплинні сексуальні контакти з малознайомими чи зовсім незнайомими партнерами і не користуються захисними засобами (презервативами).  Рідше причиною інфікування стає побут, коли людина користується особистими речами інфікованого: рушником, милом, спідньою білизною, мочалкою і т.д.

     Крім того, ІПСШ може передатися дитині від її матері під час вагітності або пологів. Заразитися цією хворобою можна і при переливанні крові.

     Інфекції, які передаються через статевий контакт, потрапляють в організм людини у вигляді бактерій, вірусів і грибків. До бактеріальних інфекцій належать такі хвороби: сифіліс, гонорея, хламідійні та папілома вірусні інфекції, генітальнийгерпес, бактерійний вагіноз та інші. До вірусних – вірус простого герпесу, імунодефіциту (СНІД), папіломи вірусу, гепатиту В і т.д. До грибкових – гриби кандіда, трихомонада та інші.

 

     Симптоми захворювань, що передаються статевим шляхом

     Перші симптоми ІПСШ, в залежності від типу захворювання та від того, який саме збудник потрапив в організм, появляються в період від 3 днів до двох тижнів із моменту зараження.

     Частіше про інфекцію свідчать такі ознаки:

  • вагінальні виділення різного типу у жінок;
  • виділення із сечівника у чоловіків;
  • свербіж та почервоніння статевих органів;
  • больові сечовипускання;
  • біль та неприємні відчуття внизу живота;
  • дискомфорт і біль при сексуальному акті;
  • збільшення лімфатичних вузлів;
  • загальна слабкість.

     Нерідко трапляється так, що деякі види цих інфекцій проходять без очевидних симптомів і хворий може навіть не підозрювати, що у нього є якісь проблеми зі здоров’ям. В таких випадках важливо на початковому етапі діагностувати ІПСШ і пройти лікування.

 

     Ускладнення ІПСШта їх діагностика

     Якщо вчасно не виявити ІПСШ та не розпочати боротьбу з недугою, то інфекції можуть сильно зашкодити і всьому організму.

     Найсерйознішим ускладненням захворювання є внутрішні запалення статевих органів як у чоловіків, так і у жінок. У першому випадку це загрожує виникненням простатиту, а представниці прекрасної половина людства ризикують захворіти запаленням придатків та маткових труб, псевдоерозією матки, шо в майбутньому може призвести до безпліддя, переривання вагітності чи різних інфекцій у новонароджених малюків.

     Діагностику хвороби проводить досвідчений спеціаліст за допомогою лабораторних досліджень та вивчення симптоматики. Часто, для того, щоб ідентифікувати деякі види цієї недуги достатньо її помітних ознак.

     Деякі лікарі використовують комплексний підхід для виявлення ІПСШ. В такому разі діагноз буде більш точним.

     Щоби лікування інфекції було успішним, варто звернутися до лікаря при перших же підозрах того, що з організмом щось не так. Якщо затягувати час та постійно відкладати візит до медичного закладу, то захворювання може перейти у хронічну форму і тоді його позбутися буде набагато важче.

 

     Профілактика інфекцій, що передаються статевим шляхом

     Для того, щоб зменшити ризик захворювання ІПСШ, варто пам’ятати і про їх профілактику. Найефективнішим способом буде утримання від статевих актів з незнайомими чи інфікованими партнерами. Найбезпечніший варіант – це сексуальне життя з однією постійною і перевіреною людиною.

     Від деяких інфекцій врятує захищений статевий контакт. При цьому презервативи повинні бути надійними і якісними, інакше від них не буде ніякої користі.

     Зменшить ризик захворювання і проходження регулярних оглядів у лікаря та періодична здача аналізів.

 

     Варто пам’ятати, що будь-якій хворобі легше запобігти, ніж потім її вилікувати. Здоров’я кожної людини у її руках і у великій мірі залежить від її особистої відповідальності.

 

 

     Сидорук Христина
     лікар-дерматовенеролог, косметолог                                                                                              15.09.2015