Поліп прямої кишки

Поліп прямої кишки – це доброякісне пухлинне утворення, що кріпиться ніжкою до стінки порожнистого органу.Поліпи можуть сформуватися у будь-якому органі травної системи і є досить поширеною патологією. Можуть бути поодинокими і зустрічатися групами. Поліпи прямої кишки можна виявити в осіб будь-якого віку, в тому числі і у дітей. Спадковий поліпозчасто може бути злоякісним.

Які причини виникнення поліп прямої кишки?

Причинами утворення можуть бути хронічне запалення слизової оболонки кишкової стінки, несприятливий екологічний вплив, схильність до гіподинамії, неправильне харчування, зловживання алкоголем. Також можлива генетична схильність до поліпозу.

Які симптоми хвороби?

Поліпи прямої кишки не мають якихось специфічних клінічних проявів, які могли б досить впевнено вказувати саме на цю патологію. Наявність і вираженість симптоматики залежить від розмірів поліпів, їх кількості, розташування, морфологічної структури, а також наявного або відсутнього злоякісного росту.

Основні симптоми:

  • Виділення ( слизові, кров’янисті ) із заднього проходу;
  • Запор або пронос;
  • Біль у животі;
  • Відчуття присутності чужорідного тіла в задньому проході.

Як діагностувати?
Діагностує проктолог. Виявити поліпи анального каналу і термінального відділу прямої кишки можна при пальцевому дослідженні заднього проходу. Інформативніше дослідити пряму кишку можна завдяки ректороманоскопії, іригоскопії та колоноскопії.

Поліпи не підлягають консервативному лікуванню. Видалення поліпа прямої кишки проводять або під час ендоскопії (якщо дозволяють розміри і розташування поліпа), або хірургічним шляхом. Низько розташовані поліпи видаляються трансанально. Невеликі поліпи, виявлені під час колоноскопії, видаляють шляхом електроексцизії під час ендоскопічної процедури. Більші утворення видаляють по частинах.

Для зниження ризику виникнення поліпів рекомендовано збалансоване харчування, активний спосіб життя, своєчасне виявлення і лікування захворювань травного тракту.
Раннє виявлення поліпів прямої кишки є найважливішою мірою профілактики раку прямої кишки.