Блог

Протеїн

07 лют.

Протеїн (білок), необхідний для росту і відновлення м’язових волокон. Протеїн транспортує амінокислоти, які формують будівельний матеріал для всіх клітин організму людини. Денна норма споживання протеїну для фізично активних людей займає 2-3 грами на 1 кілограм маси тіла.

Протеїн — це порошковий концентрат з високим вмістом якісного білка. Він потрібен для стимуляції і підтримки росту м’язової маси спортсмена. У бодібілдингу білки використовують в різних цілях: для зниження жирової маси тіла, для стимуляції росту м'язів, а також з метою підтримки здорової фізичної форми.  Він є натуральною добавкою. Протеїн класифікують по різному, але найпоширенішим способом є поділ за походженням білка:

Сироватковий протеїн

Найбільш поширений вид білка, популярний завдяки високій швидкості засвоєння і хорошій біологічній доступності. Існує декілька фракцій даного виду білка: концентрат, ізолят і гідролізат. Концетрат - це найдешевший тип сироваткового протеїну, оскільки в ньому міститься найменша кількість білка на 100 гр в порівнянні з двома іншими видами. Хоча рівень протеїну в ньому все одно достатньо високий, він варіює від 60% до 90%. Все інше, це зазвичай жир, вуглеводи (лактоза) і інші пептиди. Ізолят - тип сироваткового протеїну містить близько 90-95% білка і мінімальну кількість вуглеводів і лактози. Це одна з найбільш популярних форм протеїну. Гідролізат - тип сироватки містить найбільшу кількість білка на 100 грам - 99%. Цей  протеїн зазвичай найдорожчий і має найбільш виражений смак.

Яєчний протеїн

Протеїн на основі яєчного білка. Менш популярний, у зв’язку з більш складним і дорогим процесом виробництва. Але не поступається сироватковому по біологічних якостях. Засвоюється він дещо довше, але різниця не суттєва. За біологічною доступністю тримається на такому ж високому рівні.

Казеїн

Казеїн або «молочний протеїн», так само як і сироватка є певним побічним продуктом молочної промисловості. Тільки це пряма протилежність сироваткового білку. Казеїн засвоюється найдовше, завдяки особливостям будови своєї молекули. Даний процес може тривати від 4 до 6 годин. Тому казеїн і всі його фракції вважаються «нічним» протеїном, так як найчастіше вживається безпосередньо перед сном, для тривалого і поступового насичення організму всіма необхідними амінокислотами.

М’ясний протеїн

Вид білка, основною сировиною для якого стає м'ясо тварин, найчастіше це яловичина, іноді використовується м'ясо птиці (куряче). Даний вид білка не є поширеним і з'явився як відповідь на непереносимість лактози у деякої кількості людей. Він повністю виключає будь-які проблеми з засвоєнням молочної продукції і також багатий незамінними амінокислотами, як і сироватковий білок.

Комплексний протеїн

Такі добавки складаються з декількох різноманітних джерел білка і їх фракцій. Кожен вид білка в складі комплексного протеїну буде засвоюватися зі своєю швидкістю, а отже відчуття насичення буде зберігатися більш тривалий час. Такий варіант ідеально підійде для заміни перекусів між прийомами їжі.

Рослинний протеїн

Коли говорять про білок рослинного походження, в першу чергу мають на увазі соєвий протеїн. Він  вважається менш затребуваним через свої особливості. «Бідний» амінокислотний склад, в якому основне місце займають найпоширеніші амінокислоти, яких вистачає і в звичайній їжі. До всього цього можна ще додати той факт, що будь-який рослинний білок буде гірше засвоюватися вашим ШКТ.

Тож, Як? Коли? і Який протеїн вживати?

  • Сироватковий протеїн засвоюється швидко, тому його краще пити вранці до сніданку або безпосередньо після тренування, так як в цей час організм найбільше потребує необхідні для відновлення речовини.
  • Ізолят і гідролізат краще розмішувати на воді, так як вони мають найвищу швидкість засвоєння, а звичайне молоко буде істотно гальмувати цей процес.
  • Комплексні протеїни вживають найчастіше, як певну заміну перекусу між прийомами їжі через тривале почуття насичення.
  • Казеїн, краще пити на ніч і отримувати від цього максимальну користь у вигляді поступового вкидання в кров необхідних амінокислот.
  • Середня разова порція - це зазвичай 30-35 г продукту, з якого ви отримаєте 22-28 г чистого білка, готового до засвоєння.
  • Приймайте 2-3 порції протеїну в день і це дасть вам хороший поштовх в розвитку мускулатури.