Блог

Білок

22 січ.

Білок є основою всієї живої матерії на планеті. Клітина будь-якого організму і людського, в тому числі, складається з білка. Джерело білка - їжа. Потреби дорослих людей в білку становить від 0,75 до 1 грама на 1 кілограм маси тіла. Білка тваринного походження при цьому потрібно від 50 до 60% добової норми. Значна потреба в білку є у людей, які мають інтенсивні фізичні навантаження. До того ж багато білка потрібно дітям, вагітним та людям, які одужують після перенесених захворювань.

Білок складається з особливих речовин – амінокислот, які в кінцевому підсумку засвоюються організмом.

Отже, білки, які ми з вами їмо, розпадаються на амінокислоти, а потім ці ж амінокислоти беруть участь в утворенні нашого власного білка.

Основні функції білків

 • Пластична функція - білки є структурною основою всіх тканин (м'язи, кісткова тканина, нігті, волосся), матеріалом для побудови зростаючого організму і відновлення пошкоджених тканин.
 • Скорочувальна функія. Здатність білка м'язової тканини (міозину) змінювати свою довжину, використовуючи енергію вуглеводів (а при нестачі вуглеводів - енергію жирів) для виконання механічної роботи. У цьому полягатиме основна ідея білкової дієти.
 • Захисна функція - синтез антитіл, імуноглобулінів та інших факторів імунітету.
 • Транспортна функція - наприклад, синтез гемоглобіну, який переносить кисень в нашу кров.
 • Гормональна і регуляторна функції - всі наші гормони за своєю структурою є білками, які регулюють всі процеси в організмі.
 • Ферментна функція - забезпечують обмін всіх білків, жирів, вуглеводів, вітамінів.
 • Інформаційна функція - наші рецептори, хромосоми і т.д. також є білками.

Людина споживає з їжею білок як рослинного, так і тваринного походження. До продуктів тваринного походження відносять  м'ясо і м'ясо риби, яйця і молоко. До рослинних продуктів, які містять білок, відносять бобові: соя, горох, квасоля, перлова крупа, гречка, пшоно і рис. У плодах овочів і фруктів білок міститься в незначній кількості. Найбільш швидко перетравлюється молочний білок, а також білок риби. Трохи довше перетравлюється м'ясний білок, а ще довше - хлібний, круп'яний і бобовий білок. Швидко перетравлюються і повністю засвоюються білкові продукти, які пройшли кулінарну обробку.

Білкова дієта - це узагальнена назва багатьох дієт, які пропонують збільшити кількість білків, зменшити кількість жирів і вуглеводів в раціоні

Плюси білкової дієти:

 • Дієта досить ситна - велика кількість м'яса, риби, птиці, яєць в раціоні не дозволяє бути голодним. 
 • Зниження ваги відбувається досить швидко і дає в перші тижні помітний результат.

Завдяки великій кількості білка і фізичних навантажень (якщо вони є) м'язи швидко підтягуються і набувають тонусу.

Мінуси білкової дієти:

 • Продукти розпаду білків надмірно навантажують нирки і печінку людини, відбувається накопичення сечовини і азотистих сполук, відбувається закислення організму. Щоб цього уникнути потрібно вживати достатню кількість рідини
 • При тривалому обмеження жирів, можлива нестача вітамінів А, Д, Е, К, сухість шкіри.
 • Через деякий час при незбалансованій дієті, через нестачу вуглеводів і вітамінів групи В, темп зниження маси тіла знижується, з'являється апатія, швидка стомлюваність, зниження працездатності і навіть депресивний стан.

Рекомендації для людини, яка хоче зменшити вагу і при цьому залишатися здоровою і жити повноцінним життям

- Біле м’ясо птиці і червоне м’ясо краще включити в обіднє меню. Рибу, яйця і морепродукти краще залишити для вечері, тому що їх білки краще засвоюються, вони швидко наситять і «не перенавантажуватимуть» нашу травну систему перед сном.

- Збільшити вживання води протягом дня, вода буде виводити всі продукти розпаду білків. Бажано  - 2 л чистої води .

- Вживати білкові продукти разом з некрохмалистими овочами, листовими салатами для їх кращого засвоєння, а не з кашами та картоплею;

- Збільшити в раціоні кількість овочів, зелені, фруктів, рослинних масел холодного віджиму, які багаті вітаміном С і Е. Це буде сприяти детоксикації та підвищенню лужності організму.